Archiwum

Archiwum

Kongres 1995

W 1995 roku odbył się światowy kongres na temat “Czym jest estetyka i dlaczego należy z nią żyć”. Konferencja obejmowała szeroki zakres tematów. Wszyscy byli zadowoleni z jej wyników. A teraz kilka konkretów. Co kryje się pod pojęciem estetyki? Jest to nauka o nieutylitarnej, kontemplacyjnej lub wyobrażeniowej postawie człowieka wobec życia, która bada niepowtarzalne doświadczenie jego opanowania, w którym człowiek myśli, czuje, przeżywa duchową i zmysłową euforię, rozkosz i błogość. Człowiek odczuwa swoją organiczną przynależność do Universum w jedności jego moralnych i materialnych korzeni, swoją podstawową nierozerwalność z nim, a jeszcze bardziej bezpośrednio z jego duchowym Pochodzeniem, dla wierzących – z Bogiem, w całym tym procesie (i w jego wyniku).

Doświadczenie artystyczne, istniejące w człowieku od starożytności, ujawniło się najpierw w protoestetycznej praktyce człowieka archaicznego – w pierwszych próbach wytwarzania zjawisk, które dziś zaliczamy do sztuki, w pragnieniu ozdabiania swojego życia, artefaktach użytkowej konsumpcji itd. Sztuka stała się później najbardziej prawdziwie wyartykułowanym ucieleśnieniem artystycznej percepcji i estetycznej świadomości. Specjalne traktaty o sztuce i teksty filozoficzne zaczęły pojawiać się w starożytnych Indiach, Chinach i Grecji, gdzie kwestie artystyczne zostały wyniesione na poziom teoretycznej kontemplacji. Pragmatyczna estetyka Johna Deweya pozwalała na artystyczne podejście do badania życia codziennego, mimo że on sam był bardziej zainteresowany bardziej przyziemnym podejściem do doświadczenia sztuki. Dewey podkreślał znaczenie doznań, rytmu i energii w doświadczeniach wszystkich istot z ich otoczeniem, przytaczając szereg sytuacji, w których przejawia się wrażliwość.

Dewey patrzył na estetykę jako na subiektywne doświadczenie, a nie jako na własność “estetycznych artefaktów”, takich jak obrazy czy kolekcje muzealne. Ta zmiana przezwyciężyła podejście do estetyki skoncentrowane na przedmiotach, które zniechęcało do rozważań estetycznych poza artystycznymi lub jedynie pięknymi przedmiotami, które są dopuszczalne do estetycznej kategoryzacji ze względu na ich wrodzone cechy. Dzięki konferencji zrozumieliśmy, dlaczego estetyka jest ważna i jak wpływa na naszą percepcję.

Kongres 1998

Kolejna światowa konferencja estetyczna odbyła się w Polsce w 1998 roku. Podczas kongresu odbyła się dyskusja na temat “Estetyka w życiu codziennym: Trendy rozwojowe Doszliśmy do wniosku, że współczesna działalność estetyczna, która określa wyjątkowość reakcji społeczeństwa na coś. Artystyczne spojrzenie zostaje przesunięte i dramatycznie poszerzone o estetyczne znaczenia gruzu życia codziennego – mówi autorka – w wyniku czego zaciera się rozróżnienie między sztuką a życiem codziennym.”

Innymi słowy, postmodernizm postrzega estetyzację współczesnego życia jako metodę przekształcania artefaktów, zjawisk społecznych i jednostek w obiekty twórcze, a w rezultacie w przedsięwzięcia estetyczne. W rezultacie styl współczesnej telewizji obejmuje zarówno estetykę telewizji jako zjawiska nowoczesnego, jak i estetykę estetyki w ogóle, co odzwierciedla szczególną sztukę tworzoną przez telewizję w naszych czasach, tj.

Scroll to top